CA PERN ... v dobrých rukou


Výstup na Olymp

Samozřejmě pro znalé to znamená cestu do pohoří Olympu a výstup na jeho nejvyšší vrchol, Mytikas. Pro upřesnění, hora má dva vrcholy, z nichž ten vyšší má právě 2918 m nad mořem. A pokud se postavíte na betonový hranol na vrcholu, budete ještě o metr výše. Jen o 10 m nižší je druhý východní vrchol – Stefani. Cesta není technicky příliš náročná, zvládne ji každý zdatný turista, který se nebojí výšek a pohybu po skalních stupních, s menší pomocí rukou. Přesto doporučuji nepodcenit oblečení a boty. Zvláštní opatrnosti je třeba za deště nebo silného větru. 

Vrcholové partie jsou přístupné již v poslední dekádě května a podle počasí bývají otevřeny až do konce října. Na vrchol vedou vlastně dvě cesty, náročnější východní však bývá přístupná až po odtání většiny sněhu. Docela snadno přístupný je jiný, západnější vrchol Olympu – hora Skolio, která dosahuje výšky 2911 m. Koho odradí trochu drsnější začátek vrcholové cesty na Mytikas, pro toho je Skolio dobrou alternativou.

Máte-li rádi klidné a opuštěnější partie, kde téměř nepotkáte živou duši, tak doporučuji o trochu delší, ale docela příjemnou cestu přes chatu Agios Antonio. Má to jedinou vadu, chata je opuštěná a žádné občerstvení tam nedostanete, takže zásobu vody s sebou.

Výstup z parkoviště Prionia (kde končí silnice a kam vás v pohodě odveze třeba taxík z Leptokarie za asi 15 Euro) na vrchol a zpět se dá zvládnou v pohodě za jeden den, ale pokud nepospícháte a chcete si opravdu vychutnat krásy přírody v tomto kouzelném koutě Řecka, doporučuji prodloužit si túru na dvoudenní a vyjít z městečka Litochoro. Po příjemné 4-5 hodinové cestě hlubokým vápencovým kaňonem říčky s mnoha tůňkami a s bohatou vegetací (včetně i několika endemitů), dorazíte k již zmíněnému parkovišti. Vaší odměnou bude také pohled na řadu nádherných míst, včetně pramene svaté vody s malou kapličkou a můžete i navštívit starý klášter Ag. Nikolaos, s jedním žijícím mnichem. Klášter byl za války rozstřílen Němci, v odplatu za místní podporu partyzánů. Je postupně opravován.

Po dalších asi 150 minutách dorazíte k horské chatě Spilios Aghapitos, ve výšce asi 2100 m nad mořem.  Rádi Vám zde poskytnou azyl – cena za přenocování v příjemných pokojích s palandami je jen 12 Euro (v ceně je i deka a polštář), za 3-4 Euro můžete mít výbornou fazolovou polévku anebo džbánek vína. Na chatě si také můžete uložit zbytečné zavazadlo a na vlastní vrchol vyrazit jen nalehko. Cestu na vrchol zvládnete za 2-3 hodiny, podle kondice. Počítejte s možným přechodem sněhovými poli, vyrazíte-li na začátku sezóny. Když budete mít štěstí jako já před několika léty, přidá se k vám místní anonymní průvodce, potulný černý pes, který vás bezpečně zavede až na vrchol, takže ani nemusíte sledovat sporadické značky. Předpokládá za to, že nahoře dostane svou odměnu a tak mějte pro takový případ v kapse Tatranku. A vyjde-li vám i počasí, můžete se po zapsání do vrcholové knihy ještě chvíli opalovat, koulovat, nebo psát SMS-ky. Vrcholové partie však bývají často v mracích, s teplotami těsně nad nulou. 

Odměnou Vám jsou kromě překrásných horských scenérií také jedinečné partie s kvetoucími polštářky místní flory, s řadou endemitů. Květen a červen jsou ty nejnádhernější měsíce pro návštěvu těchto unikátních hor. Zopakujete-li si při cestě dolů průchod kaňonem až do Litochora, čeká vás na jeho konci příjemná zahradní restaurace s mnoha řeckými specialitami a výborným červeným vínem. Příjemně zmožené vás pak z náměstíčka v Litochoru dopraví taxi třeba do Leptokarie (za 8 Euro). Z některých míst na horách se lze dovolat mobilním telefonem, ale příliš na to raději nespoléhejte.

Důležitá telefonní čísla:
horská služba Olympu (rescue team) –23520 42995
horolezecká asociace Litochoro – 23520 84200
centrální požární služba – 199, 23510 23333
horská chata Spilios Agapitos – 23520 81800
 


Fotogalerie: Výstup na Olymp

/album/fotogalerie-vystup-na-olymp/olymp-olymp-planek-jpg/
/album/fotogalerie-vystup-na-olymp/web-oly8-jpg/
/album/fotogalerie-vystup-na-olymp/olymp1-jpg/
/album/fotogalerie-vystup-na-olymp/olymp5-jpg/
/album/fotogalerie-vystup-na-olymp/olymp14-jpg/
/album/fotogalerie-vystup-na-olymp/olymp2-jpg/
/album/fotogalerie-vystup-na-olymp/olymp3-jpg/
/album/fotogalerie-vystup-na-olymp/olymp8-jpg/
/album/fotogalerie-vystup-na-olymp/olymp10a-jpg/
/album/fotogalerie-vystup-na-olymp/olymp12-jpg/

—————