CA PERN ... v dobrých rukou


Řecko

ŘECKO - stát, který leží v jihovýchodní Evropě, rozkládá se na jihu Balkánského poloostrova a na ostrovech v Egejském, Středozemním a Iónském moři. Na severu sousedí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem (suchozemská státní hranice měří 1 170 km), jinak je obklopeno moři (délka pobřeží je cca 13 000 km).

Oficiální název: Řecká (Helénská) republika
Hlavní město: Athény
Státní zřízení: republika
Počet obyvatel: cca 11,5 mil.
Rozloha: 131.940 km2
Jazyk: úřední řečí je novořečtina, dále je velmi rozšířená angličtina a němčina. Směrové a informační tabule jsou psány jak řeckým písmem, tak i latinkou.
Náboženství: řecká pravoslavná církev (ortodoxní) 98 %
Měna: Euro
Podnebí: suché středomořské klima, které se vyznačuje horkými léty a velmi mírnými zimami, bohatými na srážky. Dá se říci, že má tři roční doby - období květu a zrání (březen - červen), období sucha (červen - září) a období dešťů (říjen - březen). Slunce zde svítí průměrně 300 dní v roce.
Nejvyšší hora: Mytikas v pohoří Olympu (2 917 m.n.m.)
Čas: časový rozdíl oproti našemu času + 1 hodina
Cestovní doklady: cestovní pas platný ještě 6 měsíců po příletu anebo občanský průkaz pouze se strojově čitelnými údaji. Ministerstvo zahraničí upozorňuje, že dítě, které není zapsané v průkazu rodiče, musí mít svůj vlastní cestovní pas.
Elektrický proud: napětí 220 V (Zástrčky jsou ploché a někde je třeba adaptér.)
Cestování autem: v Řecku je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz vydaný příslušnými českými úřady a věk nad 21 let. Nadále je vyžadován technický průkaz a zelená karta jako doklad o pojištění vozidla. Nejvyšší povolená rychlost pro osobní automobily je v obci 50 km/hod, mimo obeci 80 km/hod a na dálnici 120 km/hod.
Zvířata: musí být vybavena mezinárodním očkovacím průkazem
Telefonování: nejlevnější volání je z veřejných telefonních automatů, které fungují na karty, které lze zakoupit na místě. Předvolba do České republiky je 00420 + číslo účastníka. 
Důležitá telefonní čísla: 112 - univerzální číslo integrovaného záchranného systému; 100 - policie; 105 - lékařská pohotovost; 107 - lékarenská pohotovost; 166 - první pomoc; 199 - hasiči; 10400 - silniční asistence ELPA.

Velvyslanectví Řecka v ČR: Velvyslanectví Řecké republiky, Na Ořechovce 559/19, 162 00  Praha 6 - Střešovice
Velvyslanectví ČR v Řecku: Embassy of the Czech Republic, G. Seferis str. 6, Palaio Psychico, Athens